naser-gharehbash.jpgناصر قره باش

(مدرس دانشگاه و دکتری مهندسی شیمی نانو )

خشکبار در نظر بسیاری از ما تنها یک نوع تنقلات مخصوص مهمانی است که معمولا در ایامی مثل عید نوروز ، شب یلدا و اعیاد گوناگون مصرف می شود، اما بر اساس تحقیقات اخیر علمی و پژوهشی که در بزرگترین مراکز تحقیقاتی جهان صورت گرفته،  این مواد غذایی بسیار سالم هستند و می توانند در سلامتی ما نقش مهمی ایفا کنند.

پسته

پسته تنها خشکباری است که حاوی مقدار زیادی لوتئین و آنتی اکسیدان است که برای سلامت بینایی بسیار مهم است. پسته شامل پتاسیم فراوانی است که در کاهش فشار خون موثر است و همچنین حاوی مقدار زیادی پورستلول هست که می تواند کلسترول خون را کاهش دهد . استفاده از پسته در وعده های غذایی که کربوهیدرات زیادی را شامل می شود باعث کنترل قند خون نیز می شود. بعد از یک تمرین سنگین بدنی و به منظور عضله سازی یک فنجان شیر، یک فنجان ماست، یک عدد موز و یک چهارم فنجان پسته را ترکیب کرده و میل کنید.


بادام هندی

این خشکبار نیز دارای مقادیر زیادی منیزیم است که حساسیت خون نسبت به قند را افزایش داده و افزایش وزن را محدود می کند. این ماده حاوی چربی به نام " اولیک اسید" است که به مانند چربی زیتون از ناراحتی های قلبی جلوگیری می کند. سعی کنید پس از خیس کردن بادام هندی برای دو ساعت آن را چرخ کرده و شیره اش را مصرف کنید.

 

گردو

گردو دو برابر سایر خشکبار دارای آنتی اکسیدان بوده و بر اساس تحقیقات به عمل آمده این ماده به ثبات و هماهنگی بین اعضای بدن انسان کمک می کند. گردو همچنین دارای منابع غنی امگا 3 و آمینو اسید است که حرکت خون در رگ ها را تسهیل می کند.


بادام

بر اساس تحقیقات انجام شده بادام می تواند کلسترول مضر خون را کاهش دهد. همچنین این ماده غذایی با کمک به رشد باکتری های مفید در روده به هضم غذا نیز کمک می کند. بادام همچنین حاوی آمینو اسیدهایی است که به منظور عضله سازی مناسب هستند.این ماده به عنوان یک وعده غذایی مناسب پس از تمرین توصیه شده است. بادام را با شکر ، نمک و یک قاشق شربت درخت افرا و مقداری کره تفت دهید و سپس میل کنید.

 

فندق

این خشکبار ماده ای غذایی با میزان فیبر بسیار بالا است. فیبر ماده ای است که با جذب و نگاه داشتن آب در شکم انسان این احساس را به شما می دهد که شما سیر هستید و نیاز به غذا خوردن ندارید .فندق همچنین حاوی مقادیر زیادی مس است که برای ساخت سلول های خونی ، سلامت استخوان ها و سیستم عصبی بسیار مهم است. این ماده را به صورت پوست کنده تهیه نکنید چون لایه قهوی نازک روی آن حاوی مقادیر زیادی آمینو اسید است. یک فنجان فندق را برای 5 دقیقه آسیاب کرد و سپس یک چهارم فنجان کاکائو و عسل به همراه یک قاشق چایخوری وانیل و نمک برای مدت 1 دقیقه دیگر آسیاب کرده و بر روی بستنی استفاده کنید.

 

ادامه دارد ...